Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 20.12.2020 09:31:07 

ÁJEČÍ STRÁNKY :o)

Zlatý retrívr
 
Zlatý retrívr
 
(Golden retriever)
 
 
Země původu – Velká Británie  
 
Velikost- Výška v dospělosti (v kohoutku) - psi 56 - 61 cm
                                                                - feny 51 - 56 cm 
 
Vzhled – symetrický, silný, harmonický, živý, vyrovnaných pohybů, přátelského vzezření 
 
Srst– hustá a odpuzující vodu, s dobrou podsadou, přiléhavá krycí srst, ani rozcuchaná,           ani hedvábná, středně dlouhá, kvalitní. 
 
Barva - jakýkoli odstín zlaté nebo krémové, nikdy červená nebo mahagonová, přípustné je pouze několik chlupů bílé barvy na hrudi 
 
Uši - průměrné velikosti, ušní boltce přibližně v úrovni očí
 
Oči - zbarvení duhovky tmavohnědé, oči dobře posazené s tmavými okraji víček
 
Tlama - silné čelisti, dokonalý nůžkový skus (horní řezáky těsně přiléhají zadní stranou k předním bez mezery) 
 
Krk - dobré délky, čistý (bez laloku), osvalený 
 
Přední část - přední končetiny jsou rovné se silnými kostmi, plece dostatečně šíkmé, délka lopatky zhruba odpovídá délce ramenní kosti a zaručuje kolmý postoj nohou pod tělem, lopatky přiléhají k hrudníku
 
Trup - vyvážený, krátce vázaný, hrudník hluboký, dostatečně prostorný pro srdce, dobře klenutá žebra, hřbetní linie normální, rovná 
 
Hlava a lebka - přiměřená k tělu, dobře modelovaná, bez hrubosti, dobře nasazená na krku, čenich mohutný, široký a hluboký, délka k čenichu se přibližně rovná délce mozkovny               od výrazného čelního sklonu (stopu neboli žlabinky) po týlní hrbol, nos je černé barvy
 
Zadní část - bedra a zadní končetiny silné, dostatečně osvalené, dobré holenní kosti, dobře zaúhlená kolena, hlezna (patní klouby) nízká, při pohledu zezadu rovná, nejsou vytočená dovnitř ani ven, sblížená hlezna - kravský postoj (patní klouby zadních končetin se přibližují směrem k sobě) - jsou zcela nepřípustná
 
Ocas - je nasazen a nesen ve stejné úrovni se zádí, dosahuje k hleznům a špička osasu nesmí být zatočena 
 
Tlapky - okrouhlé a kočičí
 
Povaha a charakter – klidný, mírný, pozorný, učenlivý a trpělivý pes, nikdy agresivní
 
K loveckým dovednostem, které v sobě automaticky nese téměř každý zlatý retrívr, patří ovladatelnost, vazba na pána, výborné čichové schopnosti, pozornost, vyrovnanost, vyhledávací a aportérské schopnosti.
 
 

 
Původ zlatého retrívra  
 
První verze vypráví o vzniku plemene ze skupiny ruských cirkusových psů, které lord Tweedmounth odkoupil v Brightonu v Anglii. Ale tato verze byla od roku 1959 popřena. Všeobecně se věří, že lord Tweedmounth odkoupil pouze jedno štěně od nějakého ševce v Brightonu - štěně s dlouhou srstí a narozdíl od černých sourozenců žluté barvy.
 
Byl to zakladatel plemene GR - pes Nous, kterého lord přivezl na své panství Guisachan, které se následně stalo kolébkou Goldenů. Nouse získal roku 1860 a o osm let později jej křížil s fenou Belle dnes již vyhynulého Tweed Water španěla. Ačkoliv byli "Tweedi" španělé, domníváme se, že jako vodní psi se podobali více retrívrům a že byli kříženi i s novofundlanskými psy. Lord Tweedmount si vedl pečlivě plemennou knihu a zde se dozvídáme, že vedl stále liniovou plemenitbu, i když někdy přikřížil i novou krev. Bylo použito krve irského setra a dokonce i pískového křížence bladhounda včetně krve hladkosrstého retrívra.
Za předky Goldenů byli považováni i portugalští vodní psi.
V roce 1913 bylo plemeno zlatý nebo žlutý retrívr oficiálně uznáno a zaregistrováno.
Rok 1920 znamená ustálení názvu plemene - Golden retriever neboli zlatý retrívr v konečné podobě.
 
Chov Golden Retrievera u nás

Roku 1981 byli do naší republiky importováni první zlatí retrívři - a sice z Holandska fena Siti v.n. Kadiek a pes Eros.
Tento pár importoval pan Hylmar z Nové Paky, který založil chovatelskou stanici Golden Retrieverů "Araukarity". Fena Siti v. n. Kadiek a pes Eros se stali zakladateli chovu GR v naší republice.
Do roku 1989 k nám bylo importováno několik Goldenů z Maďarska, Jugoslávie, Švýcarska a USA.
 
Důležitým datem v chovu GR u nás je právě hraniční rok 1989, odkdy jsme začali přivážet především plemeníky z více zemí, a sice z Holandska, Velké Británie, Maďarska, Dánska, Belgie, Finska, Rakouska, Německa i Francie.
 
Úroveň našeho chovu Goldenů zatím nezná kvality některých zahraničních chovů, ale nedivme se tomu - vždyť Goldeny chováme pouze 20 let! Velice si vážím chovů GR, které se neomezují na naše české poměry a pokouší se importovat kvalitní zahraniční jedince a provádět kvalitní zahraniční krytí, aby přinesly do naší republiky nové, kvalitní linie společně s novou, kvalitní krví a přispěly tak k postupnému vylepšování plemene Golden retrieverů u nás.
 
  
 
 
 
 
 
TOPlist